Veronan ja Gardan pyörämatkalla reitit ovat helpohkoja pyörä- ja sorateitä sekä kapeita asfalttiteitä maksimissaan noin 350 metrin korkeuseroilla. Päiväetapit ovat muutaman tunnin mittaisia ja maksimissaan hieman yli 60 km mittaisia. Päivittäiset korkeuserot ovat maksimissaan noin 350 metrin luokkaa. Matkan pyöräiltävä kokonaispituus on noin 300-350 km
Tutustu pyöräillen Veronaan ja Garda-järven eteläosaan, sen kyliin ja niitä ympäröivään maaseutuun. Aja Amarone-viinin kodin, Valpolicellan viinialueen halki ja ihaile Soaven pittoreskia kylää. Lisäksi pääset nauttimaan iki-ihanan Veronan kaupungin romanttisesta tunnelmasta!
Veronan ja Gardan retkipyöräily soveltuu parhaiten mukavuutta arvostavalle, Alpeilla mahdollisesti jo aiemmin käyneelle harrastajalle. Pyörämatkan maltilliset etapit ovat pisimmillään hieman yli 60 kilometrin mittaisia ja niiden korkeuserot ovat maksimissaan 350 metrin luokkaa.
Etapit ajetaan oppaan johdolla pääsääntöisesti hyväkuntoisilla pyörä- ja sorateillä sekä kapeilla ja vähän liikennöidyillä asfalttiteillä. Kevyet kantamukset riittävät, koska reiteillä on lounasmahdollisuus (ei sisälly hintaan) ja palaamme aina illaksi takaisin majoituspaikkaan. Veronan ja Gardan alueen pyörämatkalle voit vuokrata kauttamme retki- tai sähköavusteisen pyörän ennakkoon. Ks. hintatiedot kohdasta “Pyörän vuokraus”.
Matkan aikana majoitumme aluksi neljä yötä Peschiera del Gardan kylässä Gardan etelärannalla. Lombardian ja Veneton maakuntien rajalla sijaitsevassa kylässä majoitumme Hotelli Acquadolceen, Piccolin perheen omistamaan hyvätasoiseen hotelliin. Peschieran keskustan läheisyydessä lähellä Mincio-joen suuta sijaitsevan hotellin kattoterassin baarista on hulppeat näkymät Pechieran muureille ja järvelle, joka sijaitsee kävelymatkan etäisyydellä.
Peschiera del Gardasta siirrymme seuraavaksi kolmeksi yöksi tarunhohtoiseen Veronaan, jossa majoitumme aivan historiallisen keskustan kupeessa. Italian mukavasti lämmittävän auringon alla jatkamme matkaa pyöräilyn ja viininmaistelun merkeissä Veronan lähialueilla, lisäksi aikaa jää vielä kaupunkilomailuunkin!
Ajankohta: 30.9.–7.10.2023
Opaskohde:
Paikallinen pyöräopas sekä You Travelin matkanjohtaja lentokenttäkuljetuksessa.
Päiväetapit: Noin 25-60 km
Korkeuserot: Maksimissaan noin 350 m.
Etappien kesto: Noin 3-5 h
Vaativuustaso: 2
Alustava lentoaikataulu:
AY1801: HEL 07:30 – VRN 09:25
AY1802: VRN 10:15 – HEL 14:05
Lentokenttäkuljetukset (n. 20-30min)
Voit vuokrata halutessasi pyörän kauttamme paikalliselta yhteistyökumppaniltamme pyörävuokraamosta. Olethan yhteydessä toimistoomme riittävän ajoissa.