Molveno Italia - Garda-Molveno Vaellus Lähde syysvaellukselle Pohjois-Italian poluille!

Syksyn Alppitupla Dolomiiteille Molvenoon ja Gardajärvelle!

Syksyn Alppimatkamme Pohjois-Italiassa yhdistää Dolomiittien upeat alppimaisemat Molvenossa ja monipuoliset vaellusreitit ja järvimaisemat Gardajärvellä.

  • Samalla matkalla Dolomiittien ja Gardan fantastiset maisemat. Nämä eivät jätä ketään kylmäksi
  • Majoitus neljä yötä Molvenossa puolihoidolla ja kolme yötä Gardalla Malcesinessa aamiaisella
  • Monipuoliset vaellusreitit, jotka tarjoavat sopivasti haastetta ja upeita maisemia
  • Vapaapäivä Gardajärvellä, rentoudu Malcesinessa tai vuokraa pyörä ja lähde ajamaan järveä kiertävää uutta hienoa pyöräilyreittiä

Vaativuustaso

Kolmostaso sisältää paikoitellen teknisempiä tai hankalammin kuljettavia kohtia, kuten louhikkoa, kivikkoa, kapeita polkuja tai niiden lähellä sijaitsevia jyrkänteitä. Nousujen ja laskujen määrä kasvaa ja ne voivat olla pidempiä ja jyrkempiä. Reitin vaikeutta voi nostaa myös mahdollinen sijainti korkeammalla, jossa ilma on ohuempaa. Reitit ovat normaalisti myös pidempiä. Suositellaan henkilöille, joilla on suhteellisen hyvä kunto.

Lue lisää

Garda-Molveno

Syysvaelluksia Pohjois-Italian vuoristojärvillä

Molveno ja Garda tarjoavat lisäpotkua You Travelin syysvaelluksiin kaksiosaisella vaellusmatkalla Pohjois-Italiaan. Vaellusreitit ovat syksyllä rauhallisempia eikä väenpaljoutta juuri ole. Myös kelit ovat tähän aikaan vuodesta viileämpiä. Helteestä ei tarvitse normaalisti enää tässä vaiheessa kautta kärsiä, mutta päivisin lämpötilat ovat suomalaisittain ajateltuna silti varsin miellyttäviä.

Matka alkaa Molvenosta, joka oli vuosituhannen vaihteessa You Travelin kautta aikain ensimmäinen vaelluskohde. Molvenojärvi ja sen joka suunnassa ympäröimät upeat vuorijonot tarjoavat vaellusviikon alkutahdit Brentan Dolomiittien upeissa maisemissa.

Matkan toinen osa jatkaa järvi- ja vuorimaisemien kaunista teemaa. Keskellä viikkoa siirrymme Gardajärven itärannalle Malcesinen kylään Monte Baldo -vuoren juurelle. Gardalle ominaiset vuoriston jyrkät piirteet näkyvät erityisen hyvin Malcesinen rantabulevardilta, jossa on lisäksi mukava nautiskella ilta-auringosta.

Viikon aikana patikoidaan kohtuullista kestävyyttä ja varmaa askellusta vaativilla Brentan ja Gardan vuoristojen poluilla maaston vaihdellessa alppiniityistä kapeisiin ja kivikkoisiin vuoristopolkuihin. Osa vuoristomajoista on tässä vaiheessa kautta jo kiinni, joten osalla vaelluksista kannetaan omat eväät mukana.

Alk.  1575 €
FAKTAT

Ajankohta:
24.9.–1.10.2026 (to-to)

Opaskohde:
Italiassa Gardan ja Molvenon vaellusreiteillä mukanasi on You Travelin matkanjohtaja, joka on myös apunasi hotellissa ja transfereilla.

Vaellusreitit: Garda-Molvenon vaellusohjelma kuuluu matkan hintaan, viikko-ohjelma sisältää vaikeustasoltaan kolme keskivaikeaa vaellusta Molvenossa ja kaksi Gardalla.

Vaellusreittien korkeuserot:
500-1200m.

Majoitukset:
– 4 yötä Molvenossa 24-28.9. Hotel Ariston Molveno, puolihoito
– 3 yötä Malcesinessa 28.9.–1.10. Eco Hotel Benacus, aamiainen

Vaativuustaso: 3

Kolmostaso sisältää paikoitellen teknisempiä tai hankalammin kuljettavia kohtia, kuten louhikkoa, kivikkoa, kapeita polkuja tai niiden lähellä sijaitsevia jyrkänteitä. Nousujen ja laskujen määrä kasvaa ja ne voivat olla pidempiä ja jyrkempiä. Reitin vaikeutta voi nostaa myös mahdollinen sijainti korkeammalla, jossa ilma on ohuempaa. Reitit ovat normaalisti myös pidempiä. Suositellaan henkilöille, joilla on suhteellisen hyvä kunto.

Alueen kotisivut:
Molveno
Garda/Malcesine

Alustava lentoaikataulu:
AY1803: HEL 16:20 – VRN 18:15
AY1804: VRN 19:00 – HEL 22:55

Lentokenttäkuljetukset:
Tulopäivä: Noin 1 h 45 min
Paluupäivä: Noin 1 h 15 min

Paikkatilanne:

You Travelin matkanjohtaja:

Gardan ja Molvenon poluilla mukanasi opastamassa You Travelin Teemu Kaitanen.

Lisätietoja matkasta

Matkan hintaan sisältyy

  • Lennot Finnairin reittikoneella Veronaan. (Ilman lisämaksua ruumassa voi kuljettaa yhden max 23 kg painoisen matkatavaran.)
  • Lentokenttäkuljetukset välillä Verona – Molveno (n. 1 h 45 min.) ja Malcesine – Verona (n. 1 h 20min), kohteen vaihto Molveno – Malcesine (n. 1h 20min)
  • majoitus 2h tai 1hh huoneessa, neljä yötä Hotel Ariston Molveno, puolihoito sekä kolme yötä Malcesinessa, aamiainen.
  • Viikko-ohjelmaan sisältyvät vaellukset ja niillä tarvittavat paikalliskuljetukset sekä hissinousut
  • You Travelin matkanjohtajan palvelut viikon aikana sisältäen vaellukset

Hyvä tietää

  • Brentan Dolomiitit ovat samaa ikäluokkaa ja kiviainesta kuin noin 100km päässä sijaitsevat varsinaiset Dolomiitit
  • Aikanaan padottua Molvenoa sanotaan Italian kauneimmaksi järveksi
  • Gardajärvi on Italian suurin järvi ja sen syvin kohta on kohta on huikeat 346m. Korkeusero järven syvimmän kohdan ja korkeimman vuoren välillä on huimat 2564 metriä!
  • Järven ansiosta sää on leuto ympäri vuoden ja sitä kiertää lähes kokonaan hieno 143 km pitkä pyörätie
  • Gardan pinta sijaitsee n. 65m merenpinnan yläpuolella. Sen sijaan sitä ympäröivien vuorten huiput kohoavat ylimmillään yli 2000 metriin (Cima Dritta Monte Baldolla 2218m)
  • Syysaikaan kaikki etappien vuoristomajat eivät ole enää auki. Osalla reiteistä kannattaa siis ottaa eväät mukaan.

Vaellusten vaativuustaso

Vaellusten taso on merkitty asteikolla 1-4. Asteikko on suuntaa antava ja kertoo vaellusmatkan keskimääräisen tasokuvauksen.

1 = Ykköstason vaelluksilla liikutaan pääasiassa helpommilla reiteillä, poluilla ja teillä, jotka kulkevat yleensä esim. alhaalla laaksoissa, jokien varsilla, rinteillä tai harjanteilla. Reiteillä on vain vähän korkeuseroja, eivätkä ne sisällä erityisiä taitoja vaativia kohtia.

2 = Kakkostason reiteillä liikutaan pääosin vähän teknistä taitoa vaativilla poluilla tai teillä. Reitit sisältävät pääosin loivia nousuja ja laskuja, joiden korkeuserot ovat maltillisia. Kakkostason reiteillä voi olla lyhyitä haastavampia tai teknisiä taitoja vaativia osuuksia.

3 = Kolmostaso sisältää paikoitellen teknisempiä tai hankalammin kuljettavia kohtia, kuten louhikkoa, kivikkoa, kapeita polkuja tai niiden lähellä sijaitsevia jyrkänteitä. Nousujen ja laskujen määrä kasvaa ja ne voivat olla pidempiä ja jyrkempiä. Reitin vaikeutta voi nostaa myös mahdollinen sijainti korkeammalla, jossa ilma on ohuempaa. Reitit ovat normaalisti myös pidempiä. Suositellaan henkilöille, joilla on suhteellisen hyvä kunto.

4 = Nelostasolla liikutaan pitkillä reiteillä, joilla on tärkeää pystyä etenemään riittävän nopeasti aikataulun vuoksi. Reitin sijainti voi olla useammin kohtuullisen korkealla ohuessa ilmassa. Etapit sisältävät kaikentyyppistä ja vaihtelevaa maastoa sekä teknisesti hankalampia olosuhteita, kuten jyrkänteitä, irtokiviä tai vaikkapa lunta ja äkillisesti vaihtuvia sääolosuhteita. Mukana kannetaan myös enemmän varusteita. Tyypillisesti reitti sisältää pitkiä ja jyrkkiä nousu- ja laskuosuuksia. Suositellaan hyväkuntoisille henkilöille.

Alustava viikko-ohjelma

1. päivä

  • Iltalento Veronaan, josta kuljetus Molvenoon. Majoittuminen hotelli Ariston Molvenoon, illallinen (kevyempi).

2. päivä

Andalo-Paganella:
Hieno maisemakierros Paganella-vuoren harjanteiden ympäri päätyen lopuksi lounastamaan huipulle. Hienot maisemat niin Brentan Dolomiiteille kuin Adige-joen laaksoon.

Pituus: noin 9,5 km
Nousu ja lasku:
noin 650 m

3. päivä

Montisello:
Hissinousu Molveno kylän yläpuolella sijaitsevalle Pradelin alueelle, josta nousu Rifugio Montanaran kautta Palon de Tovren harjanteelle. Seuraavaksi vaellus jatkuu päivän korkeimmalle kohdalle Montiselloon (1838m.), joka tarjoaa upeat maisemat Brentan Dolomiittien huipuille sekä alapuolella leviäville vehreille seinämille ja Molveno-järvelle. Reitti jatkuu vielä alas tiputellen Malga Dagnolan vanhan maatilan kautta metsäisiä reittejä pitkin alas Andalon kylään, josta lyhyt kuljetus takaisin Molvenoon.

Pituus: n. 9,5 km
Nousua: n. 650 m
Laskua: n. 1050 m
Kesto: n. 7 h

4. päivä

Giro dei Rifugi:
Hissinousu Molvenosta ylös Pradeliin, josta kävelemme Croz dell Altissimo -vuoren seinämää mukailevan hienon reitin Valle delle Saghen laakson ympäri ja takaisin Molvenoon. Etapilla polut ovat hyväkuntoisia, muutamassa kohdassa löytyy lisäksi polun varrelle kallioon kiinnitettyjä kulkemista helpottavia metallikaita ja vaijereita. Reitti on ollut vaeltajiemme keskuudessa erittäin pidetty sen tarjoamien poikkeuksellisen hienojen maisemien johdosta. Tällä reitillä suurin osa majoista on syksyllä jo kiinni, joten etapille kannattaa ottaa mukaan riittävästi evästä.

Pituus: n. 12,5 km
Nousua
n. 650m
Laskua n. 1150m
Kesto: n. 7 h

5. päivä

  • Kohteen vaihto ja välipäivä:  Aamiaisen jälkeen jätämme Dolomiittein maisemat ja suuntaamme kohti Gardajärveä ja Malcesinen viehättävää rantakaupunkia (kuljetus noin 1h 30min). Rentoudu järvellä tai vuokraa vaikka pyörä ja lähde ajamaan uutta hienoa pyöräreittiä kohti Riva del Gardaa, jonne pääset myös järvellä liikennöivillä laivoilla.

6. päivä

Limone & Cima Mugera:
Päivä alkaa laivamatkalla Gardajärven poikki vastarannalla sijaitsevaan Limonen kylään. Täältä aloitamme hienon, paikoitellen “ilmavan” reitin kohti Cima Mugeran huippua (1160m), josta aivan mahtavan upeat maisemat järvelle ja vastarannalla kohoavalle Monte Baldolle.

Pituus: n. 12 km
Nousu ja lasku: n. 1100 m
Kesto: n. 8 h

7. päivä

Monte Baldo – Monte Altissimo di Nago:
Viikon viimeinen vaellus huipulle, jota etenkin paikalliset arvostavat suuresti. Lyhyt kuljetus kylän hissiasemalle, josta nousu Malcesinen yläpuolella sijaitevan  Monte Baldon huipulle. Täältä lähdemme kävelemään lähes koko ajan edessämme siintävää Monte Altissimoa (2079m) kohti. Reitin varrella riittää metsää, niittyjä ja kauniita maisemia. Huipulta on mahdollisuus nähdä koko Gardajärvi sekä erittäin laajasti pohjoisessa levittäytyviä vuoria. Huiputuksen jälkeen suuntaamme ensin lounaalle Grazzianin vuoristomajaan, jonka jälkeen laskeudutaan vielä lammas- ja lehmälaidunten läpi alemmas Bocca di Navenen solaan. Täältä viimeinen puristus takaisin Monte Baldon hissin yläasemalle ja alas Malcesineen.

Pituus: 15km
Nousu ja lasku: 1000m
Kesto: 7 h

8. päivä

  • Aamupäivä aikaa kierrellä Malcesinessa, tehdä tuliaisostoksia ja nauttia lounasta jne. Iltapäivällä kuljetus Veronan kentälle josta iltalento Suomeen

Kohteen sijainti kartalla

Hotellit

Hotel Ariston Molveno

Molvenossa majoitumme neljä yötä Hotelli Ariston Molvenossa (24.-28.9.). Hotellissa on tarjolla yhden ja kahden hengen huoneita. Ariston Molvenossa nautit puolihoidosta sekä hyvätasoisesta ja sijanniltaan erinomaiseta majoituksesta.

Eco Hotel Benacus Malcesine

Gardalla You Travelin majoitus sijaitsee järven länsirannalla Malcesinen kaupungissa, jossa olemme kolmena yönä Hotelli Benacuksessa (28.9.-1.10.). Hotellissa on tarjolla yhden ja kahden hengen huoneita, majoitukseen sisältyy aamiainen. Hotelli sijaitsee lähellä järveä noin 1,5 km Malcesinen keskustasta, jonne pääset kaunista järven rantaa seuraavaa kevyenliikenteen väylää Lungolagoa tai alle viidessä minuutissa paikallisbussilla, jonka pysäkki on vain n. 100 m. hotellistamme.

Kuvia Gardalta ja Molvenosta

Varaa matka

Ota yhteyttä